Siyasi ve Hukuki İşler

O.Ömer ÇİL
Siyasi ve Hukuki İşler BaşkanıBu Haberi Paylaş

 

Diğer Haberler


 

SON İKİ YÜZ YILIN EN ÖNEMLİ SORUSU 16 NİSAN’DA SORULACAK

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Uçum, Üsküdar Belediyesi’nin Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde düzenlediği konferansta, 16 Nisan’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin getireceği değişiklikleri anlattı. Geniş katılımın olduğu konferansı AK Parti Üsküdar İlçe Başkanı Halit Hızır, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, AK Parti Üsküdar SKM Başkanı İhsan Sorar, AK Parti Üsküdar Kadın Kolları Başkanı Neslihan Aydın, AK Parti Üsküdar Gençlik Kolları Başkanı Yunus Köse ile çok sayıda Üsküdarlı katıldı. Süreçle ilgili herkesin yapması gerekenlerin olduğunu belirten konferansın açılış konuşmasını yapan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Anlatmamız gerekenleri önce bilmemiz lazım. Öğrenmemiz lazım. Doğru kaynaktan konuya vakıf olmamız lazım. Biz de Üsküdar Belediyesi olarak Üsküdarlıların işi kaynağından öğrenmesini istedik” dedi.

HALKA NASIL BİR SİYASİ SİSTEMDE YAŞAMAK İSTEDİĞİ SORULACAK
Konferansta 16 Nisan’da yapılacak olan referandumda oylanacak olan cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin getireceği yeniliklere değinen Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlarından Mehmet Uçum, neden böyle bir sisteme ihtiyaç duyulduğunu anlattı. Anayasa değişikliğinin halka bir şey soracağını söyleyen Uçum, “Bu soracağı şey emin olun Türkiye’nin Osmanlı’dan gelen 200 yıllık modernleşme tarihindeki en önemli soru. Nedir bu soru. İlk kez Türkiye’de halka nasıl bir siyasal sistemde yaşamak istiyorsunuz sorusu sorulacak. Bu anayasa değişikliği basit bir anayasa değişikliği değil; bu yüzyılda nasıl bir siyasal sistemde yaşamak istediğimize ilişkin bir değişiklik” dedi.

HALKIN DEVLETLE OLAN İLİŞKİSİNİ DEĞİŞTİRECEK BİR REFORM
“İşte 200 yıllık yeni yönetim arayışımızda yeni yönetim modelleri deneyişimizde sistem arayışımızda halkın karşısına ilk kez nasıl bir siyasal sistemde yaşarsın sorusu geliyor” diyen Uçum, “O yüzden bu anayasa değişikliği bundan önce yapılan 18 değişiklikten niteliksel olarak farklı. Bu anayasa değişikliği basit bir hukuki değişiklik değildir. Bu anayasa değişikliği sistem değişikliğinin yanı sıra siyasal toplumu siyaset yapma tarzını halkın devletle olan ilişkisini değiştirecek bir reformu başlatma değişikliğidir. O yüzden bu değişikliğin 16 Nisan’ın şöyle bir önemi var. 16 Nisan 21. Yüzyıla yönelik olarak Türkiye halkının bu milletin bu toplumun 20. Yüzyıldaki kaderine ilişkin karar vereceği bir tarih olacak” diye konuştu.

ANAYASAYI TARTIŞMAK, DEVLET TOPLUM İLİŞKİSİNİ TARTIŞMAKTIR
27 yıldır bu tartışmanın içinde olduğunu belirten Uçum, “Peki biz niye tartışıyoruz anayasayı. Niye bunca yıldır anayasayla ilgili sorunlar gündeme geliyor. Çünkü anayasayı tartışmak demek devletle toplumun ilişkisini tartışmak demek. Eğer bir ülkenin halkın milletin devletle bir problemi olmazsa durduk yerde niye anayasa tartışılsın. Demek ki bu anayasa tartışmasına başka bir gözle bakmak lazım. bu değişiklik işte bizim devletle olan ilişkimizde yeni bir tez öneriyor. Yeni bir sistem öneriyor” açıklamasında bulundu.

 

22.02.2017